NJSIAA CENTRAL SECTIONAL
GROUP IV GIRL'S
HY-TEK's Meet Manager
2009 NJSIAA/The Star-Ledger/M-F Athletic
Cross-Country Championships - Central Section
Thompson Park - Jim Casey, Meet Director - 11/7/2009
Last Completed Event
Event 2 Girls 5k Run CC Group 4
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
GROUP 4 Results
1 Caroline Kellner WWIND-PL-SOUTH 5:53 18:14 1
2 Jillian Prentice SR MONTGOMERY 5:57 18:29 2
3 Rashmi Singh 12 HUNTERDON CENTRAL 6:00 18:39 3
4 Ashley Smolinka SR HILLSBOROUGH 6:06 18:55 4
5 Sophia Ginez SR SOUTH BRUNSWICK 6:07 18:58 5
6 Julianna Miller JR HILLSBOROUGH 6:11 19:11 6
7 Allison Payenski 11 HUNTERDON CENTRAL 6:14 19:21 7
8 Jenna Dubrow JR JACKSON MEMORIAL 6:15 19:25 8
9 Maureen Lynch SR HILLSBOROUGH 6:16 19:27 9
10 Chelsea Lodato SR OLD BRIDGE 6:16 19:28 10
11 Cayla Del Piano SO SOUTH BRUNSWICK 6:17 19:29 11
12 Kelly Janokowicz FR HILLSBOROUGH 6:19 19:37 12
13 Lara Shegoski SR MONTGOMERY 6:21 19:43 13
14 Lyndsey Sample SR SOUTH BRUNSWICK 6:23 19:47 14
15 Eva Wimberley SR COLTS NECK 6:24 19:52 15
16 Ashley Collimore FR JACKSON MEMORIAL 6:25 19:56 16
17 Alexandra Cady SO HILLSBOROUGH 6:26 19:58 17
18 Katherine Vodopia 10 HUNTERDON CENTRAL 6:27 20:01 18
19 Ashley Carle SO JACKSON MEMORIAL 6:28 20:05 19
20 Chelsea Thorsheim SR FREEHOLD TOWNSHIP 6:28 20:05 20
21 Nicole Rittman SR HILLSBOROUGH 6:29 20:07 21
22 Marissa Felicetti SR OLD BRIDGE 6:31 20:13 22
23 Jamie Hand SO HOWELL 6:32 20:16 23
24 Stephanie Nunes JR HILLSBOROUGH 6:32 20:17 24
25 Allison McQuillen SR NORTH BRUNSWICK 6:32 20:17 25
26 Laura Kochenash JR HOWELL 6:32 20:18 26
27 Carlie Skellington 10 HUNTERDON CENTRAL 6:35 20:25 27
28 Juliana Lindner 12 HUNTERDON CENTRAL 6:36 20:28 28
29 Sara Kebede 09 HUNTERDON CENTRAL 6:37 20:31 29
30 Jennifer Smilgis SR SOUTH BRUNSWICK 6:38 20:34 30
31 Alyssa Pinney SR HOWELL 6:38 20:35 31
32 Shelby Miller JR WWIND-PL-SOUTH 6:38 20:35 32
33 Lindsay Del Piano FR SOUTH BRUNSWICK 6:38 20:36 33
34 Jessica Krystek 11 HUNTERDON CENTRAL 6:40 20:40 34
35 Brianne Roche FR FREEHOLD TOWNSHIP 6:41 20:44 35
36 Amanda Smilgis SR SOUTH BRUNSWICK 6:43 20:51 36
37 Tara Nealon JR HOWELL 6:43 20:52 37
38 Anne Werkley FR HOWELL 6:44 20:53 38
39 Aquila Jones SR PENNSAUKEN 6:47 21:04
40 Julia DeCicco SO NORTH BRUNSWICK 6:47 21:05 39
41 Rachel Weinberger SO MARLBRORO 6:51 21:15 40
42 Cai Cai Hahn SO WWIND-PL-SOUTH 6:52 21:18 41
43 Rachel Castellitto FR SAYREVILLE 6:52 21:19 42
44 Lea Chin 12 EAST BRUNSWICK 6:53 21:21 43
45 Janice Frontera SO SAYREVILLE 6:55 21:29 44
46 Brielle Kohler SR COLTS NECK 6:57 21:34 45
47 Danielle Branco SR OLD BRIDGE 6:57 21:36 46
48 Amanda Rosenberg SO FREEHOLD TOWNSHIP 6:58 21:38 47
49 Arielle Weiner SO COLTS NECK 6:58 21:38 48
50 Cassie Campbell SR OLD BRIDGE 6:59 21:40 49
51 Bernadette Masciocchi SR RANCOCAS VALLEY 7:00 21:43 50
52 Victoria Bowers SO HOWELL 7:00 21:44 51
53 Emily Min SO MONTGOMERY 7:00 21:44 52
54 Brittany Fallon SO MARLBRORO 7:02 21:49 53
55 Dana Pelligra SR JACKSON MEMORIAL 7:02 21:50 54
56 Alexandra Srnka SO JACKSON MEMORIAL 7:02 21:51 55
57 May Chang JR WWIND-PL-SOUTH 7:03 21:54 56
58 Bianca Nfonoyim 11 EAST BRUNSWICK 7:04 21:57 57
59 Megan Berger SO MARLBRORO 7:05 21:59 58
60 Jessica Faith FR FREEHOLD TOWNSHIP 7:05 21:59 59
61 Meghan Burns SR FREEHOLD TOWNSHIP 7:06 22:03 60
62 Alexandra Ivanicki JR COLTS NECK 7:09 22:11 61
63 Heather Spadola SO FREEHOLD TOWNSHIP 7:09 22:13 62
64 Alyssa Silver 11 EAST BRUNSWICK 7:09 22:13 63
65 Danielle Britton FR JACKSON MEMORIAL 7:10 22:14 64
66 Kaleigh Bradbrook SR WWIND-PL-SOUTH 7:13 22:23 65
67 Alice Cooper FR PENNSAUKEN 7:13 22:24
68 Melanie Huen SO SOUTH BRUNSWICK 7:13 22:24 66
69 Kate Manfredi SR MONTGOMERY 7:15 22:30 67
70 Jaedi Gambatese JR WWIND-PL-SOUTH 7:15 22:31 68
71 Casey Corley JR COLTS NECK 7:15 22:32 69
72 Melissa Darpino SO MARLBRORO 7:17 22:35 70
73 Cassandra Lauletti FR MANALAPAN 7:18 22:39
74 Danielle Baginsky SR MONTGOMERY 7:19 22:43 71
75 Amanda Yeager SR PENNSAUKEN 7:19 22:44
76 Kelly Kulakowski JR JACKSON MEMORIAL 7:22 22:52 72
77 Alexa Blume SO MANALAPAN 7:22 22:53
78 Katie Calder SR WWIND-PL-SOUTH 7:24 23:00 73
79 Meghan O'Hara 11 EAST BRUNSWICK 7:25 23:02 74
80 Sophia Noisten SO MONTGOMERY 7:26 23:03 75
81 Emily Dolin JR MONTGOMERY 7:27 23:09 76
82 Katelyn Saeger SO COLTS NECK 7:28 23:11 77
83 Christin Carpenter SO FREEHOLD TOWNSHIP 7:28 23:12 78
84 Samantha Wu 11 EAST BRUNSWICK 7:30 23:18 79
85 Sierra Hall JR PENNSAUKEN 7:31 23:22
86 Carly Turner SR RANCOCAS VALLEY 7:34 23:31 80
87 Sanika Udyaver FR NORTH BRUNSWICK 7:35 23:31 81
88 Nicole Nugent JR OLD BRIDGE 7:36 23:36 82
89 Hannah Collura SO RANCOCAS VALLEY 7:36 23:36 83
90 Samantha Mann SO RANCOCAS VALLEY 7:39 23:44 84
91 Rachael Wright JR RANCOCAS VALLEY 7:41 23:50 85
92 Jessica Fasano SR COLTS NECK 7:42 23:53 86
93 Kathryn Seaman JR SAYREVILLE 7:42 23:55 87
94 Bonnie Diora SR OLD BRIDGE 7:43 23:58 88
95 Katlyn Vicino SO MARLBRORO 7:45 24:03 89
96 Kim Ridolfi SR MIDDLETOWN NORTH 7:45 24:05
97 Nancy Wang 09 EAST BRUNSWICK 7:46 24:07 90
98 Monica Juzwiak SO MIDDLETOWN NORTH 7:46 24:08
99 Melissa Manderski SO MARLBRORO 7:47 24:10 91
100 Rebecca Alterman SO NORTH BRUNSWICK 7:48 24:14 92
101 Beth Steinhauer FR RANCOCAS VALLEY 7:48 24:14 93
102 Samantha Young 10 EAST BRUNSWICK 7:52 24:26 94
103 Elizabeth Winkelman JR RANCOCAS VALLEY 7:55 24:34 95
104 Vitaliya Sobol JR OLD BRIDGE 7:59 24:47 96
105 Weronika Bartnik SR SAYREVILLE 8:00 24:50 97
106 Mai Aly FR SAYREVILLE 8:01 24:55 98
107 Natalie Caravaglio JR MANALAPAN 8:07 25:12
108 Jenna Lonczak SR NORTH BRUNSWICK 8:10 25:20 99
109 Jamie Calantoni SO NORTH BRUNSWICK 8:17 25:44 100
110 Katie Jaworski SO MIDDLETOWN NORTH 8:23 26:03
111 Summer Barton FR NORTH BRUNSWICK 8:23 26:03 101
112 Shannon Foley JR MANALAPAN 8:31 26:25
113 Sasha Dmytrow SR MIDDLETOWN NORTH 8:31 26:27
114 Ariana Kerchner SO SAYREVILLE 8:44 27:08 102
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
GROUP 4 Results
1 HILLSBOROUGH 48 4 6 9 12 17 21 24
Total Time: 1:37:08.00
Average: 19:25.60
2 HUNTERDON CENTRAL 83 3 7 18 27 28 29 34
Total Time: 1:38:54.00
Average: 19:46.80
3 SOUTH BRUNSWICK 93 5 11 14 30 33 36 66
Total Time: 1:39:24.00
Average: 19:52.80
4 JACKSON MEMORIAL 152 8 16 19 54 55 64 72
Total Time: 1:43:07.00
Average: 20:37.40
5 HOWELL 155 23 26 31 37 38 51
Total Time: 1:42:54.00
Average: 20:34.80
6 WEST WINDSOR-PLAINSBORO S 195 1 32 41 56 65 68 73
Total Time: 1:44:24.00
Average: 20:52.80
7 MONTGOMERY 205 2 13 52 67 71 75 76
Total Time: 1:45:09.00
Average: 21:01.80
8 OLD BRIDGE 209 10 22 46 49 82 88 96
Total Time: 1:46:33.00
Average: 21:18.60
9 FREEHOLD TOWNSHIP 221 20 35 47 59 60 62 78
Total Time: 1:46:29.00
Average: 21:17.80
10 COLTS NECK 238 15 45 48 61 69 77 86
Total Time: 1:47:47.00
Average: 21:33.40
11 MARLBRORO 310 40 53 58 70 89 91
Total Time: 1:51:41.00
Average: 22:20.20
12 EAST BRUNSWICK 316 43 57 63 74 79 90 94
Total Time: 1:51:51.00
Average: 22:22.20
13 NORTH BRUNSWICK 336 25 39 81 92 99 100 101
Total Time: 1:54:27.00
Average: 22:53.40
14 SAYREVILLE 368 42 44 87 97 98 102
Total Time: 1:56:28.00
Average: 23:17.60
15 RANCOCAS VALLEY 382 50 80 83 84 85 93 95
Total Time: 1:56:24.00
Average: 23:16.80
TOP 150 TIMES RUN AT THE CENTRAL CHAMPS
GO TO GROUP QUALIFYING MENU
RETURN TO 2009 CROSS COUNTRY RESULTS MENU
RETURN TO HOME PAGE