NJSIAA GROUP III RELAYS - BOY'S
HY-TEK's Meet Manager 1/18/2014 02:26 PM
49th Annual NJSIAA/Star-Ledger/M-F Athletic
State Indoor Track&Field Relay Group Three
John Bennett Indoor Complexr - Toms River, NJ - 1/18/2014
Results
Boys 4x200 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray, S Brown, C Alston, A Newkirk
Meet Record: $ 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray,S Brown,C Alston, A Newkirk
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Timber Creek 1:31.78 7
2 West Morris Mendham 1:35.59 6
3 Scotch Plains-Fanwood 1:36.30 7
4 Hamilton North 1:36.33 1
5 Neptune 1:36.35 6
6 Pascack Valley 1:36.88 7
7 Winslow Township 1:36.90 7
8 Mount Olive 1:37.14 5
9 Pennsauken 1:37.36 5
10 Jackson Liberty 1:37.40 4
11 Seneca 1:37.64 5
12 Plainfield 1:37.90 7
13 Freehold Boro 1:38.27 3
14 Cherry Hill West 1:38.54 6
15 W, Windso P. boro North 1:38.80 6
16 Colts Neck 1:38.90 5
17 Allentown 1:39.29 6
18 Irvington 1:39.36 2
19 Kennedy, J. F. Iselin 1:39.37 5
20 Burlington Township 1:39.49 5
21 Princeton 1:39.58 6
22 Middletown North 1:39.80 3
23 Mainland 1:39.94 1
24 Central Regional 1:40.00 1
25 Ocean City 1:40.19 4
26 Roxbury 1:40.57 1
27 Hopewell Valley 1:40.66 4
28 Northern Burlington 1:40.69 3
29 Morristown 1:41.03 3
30 Cumberland 1:41.56 2
31 Ocean Twp. HS 1:42.17 4
32 Toms River South 1:42.85 3
33 Lacey 1:44.13 2
34 Hightstown 1:44.34 2
35 Belleville 1:44.58 2
36 Montville 1:44.79 3
37 Sparta 1:46.34 2
38 Clearview 1:46.55 1
39 Brick Township 1:48.93 1
-- Kingsway DNF 7
-- Shawnee DNF 4
-- Woodbridge DNF 4
Boys 4x400 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 3:27.14 1/15/2012 Oakcrest
D Charles, J Veltri, F Santiago, A Muhammad
Meet Record: $ 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Lanue
School Finals H#
===================================================================
1 Timber Creek 3:25.54$ 4
2 Winslow Township 3:34.53 3
3 Kingsway 3:35.59 4
4 Morristown 3:35.81 4
5 Colts Neck 3:37.67 3
6 Kennedy, J. F. Iselin 3:40.83 3
7 Hopewell Valley 3:41.20 4
8 Pennsauken 3:41.72 4
9 Seneca 3:41.85 3
10 Sparta 3:43.59 3
11 Millburn 3:43.94 2
12 Woodbridge 3:44.06 3
13 Jackson Liberty 3:44.08 4
14 Plainfield 3:44.70 2
15 Middletown South 3:45.25 2
16 Montville 3:45.85 3
17 Cherry Hill West 3:46.51 4
18 Middletown North 3:47.00 3
19 Ocean City 3:47.33 4
20 Shawnee 3:47.47 2
21 Roxbury 3:47.72 1
22 Northern Burlington 3:48.17 1
23 Allentown 3:51.54 1
24 W, Windso P. boro North 3:52.22 3
25 Brick Township 3:52.63 1
26 Scotch Plains-Fanwood 3:53.92 2
27 Irvington 3:54.80 1
28 Burlington Township 4:01.98 1
29 Mainland 4:02.09 2
Boys 4x800 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 8:04.70 1/12/2013 Kingsway, Kingsway
N Culbreath, R Magnus, J Wunnava, D Manhertz
Meet Record: $ 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
School Finals H#
===================================================================
1 Morristown 8:07.72 3
2 Kingsway 8:17.77 3
3 Middletown North 8:18.75 3
4 West Morris Mendham 8:22.51 2
5 Millburn 8:24.11 3
6 Ocean City 8:29.50 3
7 Middletown South 8:31.26 3
8 Princeton 8:36.71 3
9 Allentown 8:40.22 3
10 W, Windso P. boro North 8:41.52 3
11 Timber Creek 8:42.90 2
12 Northern Burlington 8:45.47 2
13 Woodbridge 8:46.35 2
14 Winslow Township 8:48.88 3
15 Shawnee 8:50.53 2
16 Brick Township 8:51.84 3
17 Clearview 8:56.47 2
18 Montville 8:58.33 2
19 Scotch Plains-Fanwood 8:58.56 2
20 Roxbury 8:59.86 2
21 Sparta 9:11.00 1
22 Irvington 9:11.25 1
23 Kennedy, J. F. Iselin 9:13.38 1
24 Ocean Twp. HS 9:15.28 1
25 Mount Olive 9:15.62 2
26 Lacey 9:16.81 2
27 Cherry Hill West 9:19.92 1
28 Freehold Boro 9:20.51 1
29 Triton 9:32.90 1
30 Hightstown 9:43.18 1
31 Jackson Liberty 9:43.82 2
32 Plainfield 9:52.60 1
33 Hamilton North 10:01.69 1
34 Burlington Township 10:02.24 1
35 Mainland 10:33.56 1
Boys 1600 Sprint Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 3:37.55 1/15/2012 Oakcrest
D Charles, S Adkisson, R Morton, A Muhammad
Meet Record: $ 3:33.80 1/13/2012 Union Catholic
D Valley, K Cajuste, K Trought, J Mason
School Finals H#
===================================================================
1 Kingsway 3:37.68 5
2 Timber Creek 3:37.73 5
3 West Morris Mendham 3:42.24 5
4 Clearview 3:42.98 5
5 Mount Olive 3:44.72 5
6 Hopewell Valley 3:45.32 5
7 Jackson Liberty 3:46.10 4
8 Montville 3:48.06 4
9 Scotch Plains-Fanwood 3:48.19 4
10 Hamilton North 3:48.67 4
11 Ocean Twp. HS 3:48.79 4
12 Plainfield 3:48.86 4
13 W, Windso P. boro North 3:49.59 3
14 Hightstown 3:51.20 5
15 Colts Neck 3:51.36 4
16 Central Regional 3:51.97 4
17 Ocean City 3:53.63 5
18 Roxbury 3:53.72 3
19 Morristown 3:53.98 4
20 Middletown North 3:57.29 3
21 Pascack Valley 3:59.75 5
22 Neptune 4:00.71 1
23 Kennedy, J. F. Iselin 4:01.81 2
24 Seneca 4:02.56 2
25 Irvington 4:02.88 3
26 Freehold Boro 4:03.10 2
27 Burlington Township 4:03.14 2
28 Shawnee 4:04.04 3
29 Cumberland 4:04.41 2
30 Northern Burlington 4:04.85 1
31 Winslow Township 4:05.52 3
32 Belleville 4:05.54 3
33 Allentown 4:06.43 3
34 Woodbridge 4:06.81 3
35 Mainland 4:11.05 1
36 East Side Newark 4:13.06 1
37 Brick Township 4:13.25 1
38 Pennsauken 4:24.89 2
39 Cherry Hill West 4:24.97 1
Boys Distance Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 10:24.34 1/17/2009 West Windsor-Plainsboro North
J Rosa, M Nakata, T Corkedale, J Rosa
Meet Record: $ 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
School Finals H#
===================================================================
1 Middletown North 10:22.93$ 2
2 Morristown 10:35.79 2
3 Kingsway 10:40.74 2
4 Toms River South 10:42.25 2
5 Timber Creek 10:46.28 2
6 Princeton 10:46.32 2
7 Scotch Plains-Fanwood 10:50.62 2
8 Hopewell Valley 10:53.50 2
9 Clearview 10:54.09 2
10 Ocean City 10:55.00 2
11 Millburn 10:56.55 2
12 West Morris Mendham 11:02.25 2
13 Allentown 11:10.95 2
14 Brick Township 11:11.09 2
15 Northern Burlington 11:18.68 2
16 Shawnee 11:21.74 1
17 Pascack Valley 11:25.74 1
18 Mount Olive 11:26.45 2
19 Sparta 11:27.63 2
20 Woodbridge 11:29.33 1
21 Roxbury 11:33.40 2
22 Colts Neck 11:37.58 1
23 Lacey 11:38.24 1
24 Winslow Township 11:40.25 1
25 W, Windso P. boro North 11:45.92 1
26 Kennedy, J. F. Iselin 11:52.24 1
27 Middletown South 11:52.56 1
28 Central Regional 11:56.54 1
29 Triton 12:02.24 1
30 Ocean Twp. HS 12:05.60 1
31 Cherry Hill West 12:13.47 1
32 Jackson Liberty 12:21.16 1
33 Freehold Boro 12:28.12 1
34 Hamilton North 12:36.65 1
35 Cumberland 12:41.25 1
36 Hightstown 12:42.51 1
37 Mainland 13:02.67 1
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Gr 3
===================================================================
Group Record: 30.07 1/15/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
Meet Record: $ 30.07 1/15/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
School Finals H#
===================================================================
1 Hamilton North 31.98 1
2 Timber Creek 32.46 5
3 Freehold Boro 32.49 4
4 Kingsway 33.33 3
5 Plainfield 33.82 5
6 Winslow Township 34.05 4
7 Ocean Twp. HS 34.59 4
8 Morristown 34.71 5
9 W, Windso P. boro North 34.94 4
10 Scotch Plains-Fanwood 35.30 5
11 Kennedy, J. F. Iselin 35.55 3
12 Middletown North 36.12 3
13 Woodbridge 36.18 2
14 Cumberland 36.65 3
15 Northern Burlington 36.72 1
16 Hopewell Valley 37.38 2
17 Allentown 37.63 2
18 Seneca 37.78 2
-- Mainland DQ 1
Boys High Jump Gr 3
================================================================
Group Record: 13-00 1/13/2002 M Morrison, J Williams, Willingboro
Meet Record: $ 13-03 1/19/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Name Year School Finals
================================================================
1 Russell, Larry 11 Timber Creek 6-04.00
2 Altland, Dylan 12 Kingsway 6-02.00
3 Montilus, Malcom 12 West Morris Mend 6-00.00
4 Soens, Hunter 12 Mustangs 6-00.00
5 Hardy, Clarance 11 Winslow Township 5-10.00
5 Clouse, Spenser 11 West Morris Mend 5-10.00
5 Lucey, Dillon SR Central Regional 5-10.00
8 Matthews, Chris 10 Kingsway 5-08.00
8 Martin-Oguike, Percy 11 Woodbridge 5-08.00
8 Rzempoluch, Aleks 12 W, Windso P. bor 5-08.00
8 Egri, Joseph 11 Kennedy, Iselin 5-08.00
12 James, Javon JR Mustangs 5-06.00
12 Jones, Isaiah 10 Winslow Township 5-06.00
12 Wardle, Cameron 11 Toms River South 5-06.00
12 Davis-Rozycki, Trent 12 Timber Creek 5-06.00
12 Yoo, Aaron 12 Ocean Twp. H 5-06.00
17 Grimes, Nyrel FR Central Regional 5-04.00
17 Puff, Colin 12 Kennedy, Iselin 5-04.00
19 Knowles, Jared 11 Toms River South 5-02.00
20 Mendez, Pedro 10 Woodbridge 5-00.00
20 Gould, Ricky 12 Allentown 5-00.00
20 Chamra, Tyler 12 Jackson Liberty 5-00.00
20 Smart, Kenny 12 Hopewell Valley 5-00.00
20 David, Christian 11 Hopewell Valley 5-00.00
20 Murch, Kevin 11 Colts Neck 5-00.00
20 Spielsinger, Jack 11 W, Windso P. bor 5-00.00
-- Guilfoyle, Kevin 11 Jackson Liberty NH
-- Hetzell, Benjamin 12 Cumberland NH
-- Redway, Roshaad 12 Middletown North NH
-- Cook, David 9 Middletown North NH
-- Mowla, Rafat 10 Colts Neck NH
-- Clark, Andy 11 Allentown NH
-- DiNovi, Robert 11 Cumberland NH
-- Sadel, Sam 10 Scotch Plains-Fa NH
-- Carrington, Kedar 11 Scotch Plains-Fa NH
-- Proctor, Jordan 10 Sparta NH
-- Pondiscio, Ronald 12 Sparta NH
-- Pallarino, Michael 11 Morristown NH
-- Frederick, Billy 11 Morristown NH
-- Mirando, Sean 11 Ocean Twp. H NH
Boys Pole Vault Gr 3
================================================================
Group Record: 26-00 1/22/2006 D Kline, J Shaw, Roxbury
Meet Record: $ 28-00 1/12/2008 R Villanvova, G Kelley, Toms River North
Name Year School Finals
================================================================
1 Altland, Dylan 12 Kingsway 14-06.00
2 Sharp, Ryan 12 Kingsway 13-00.00
3 Yeung, Steven 11 Morristown 12-00.00
4 Herzer, William 12 Allentown 11-06.00
4 Davis-Rozycki, Tyler 12 Timber Creek 11-06.00
6 Fritsky, Mike 12 Allentown 11-00.00
7 Guilfoyle, Kevin 11 Jackson Liberty 10-06.00
7 Davis-Rozycki, Trent 12 Timber Creek 10-06.00
7 Hetzell, Benjamin 12 Cumberland 10-06.00
10 Parr, Donald 12 Brick Twp. HS 10-00.00
10 Egri, Joseph 11 Kennedy, Iselin 10-00.00
12 Frederick, Billy 11 Morristown 9-06.00
12 Kazim, Mohammad 12 Jackson Liberty 9-06.00
14 Wang, Alan 12 W, Windso P. bor 9-00.00
14 Figueroa, Nick 12 Brick Twp. HS 9-00.00
14 Kott, Tyler 10 Cumberland 9-00.00
-- Koonjan, Ryan 12 Kennedy, Iselin NH
-- Rzempoluch, Kasper 9 W, Windso P. bor NH
-- Press, Thomas 12 Hightstown NH
-- Freedman, Austin 12 Hightstown NH
-- Zoufaly, Christian 11 Scotch Plains-Fa NH
-- Sadel, Sam 10 Scotch Plains-Fa NH
Boys Shot Put Gr 3
================================================================
Group Record: 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Meet Record: $ 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Name Year School Finals
================================================================
1 Febus, John SR Central Regional 50-00.00
2 Brown, Jesse SR Central Regional 49-08.25
3 Weiss, Ethan 12 Mount Olive 48-05.75
4 Kraemer, Matt 12 Mount Olive 48-01.50
5 Rodgers, Alex 11 Montville 47-01.25
6 Wukitsch, Sean 12 Morristown 45-08.00
6 Polk, Denzel 11 Kingsway 45-08.00
8 Thomas, Davoine 12 Allentown 45-07.25
9 Grillo, Kelly 12 Mustangs 45-05.25
10 Allen, James 11 Toms River South 44-10.00
11 Shinn, Sam 10 Kingsway 44-07.25
12 Brennan, Matt 10 Sparta 44-00.50
13 Hawkes, Antoine 12 Timber Creek 43-06.00
14 Rodriguez, Dave 10 Toms River South 43-00.75
15 Littlefield, Alden 10 Allentown 42-06.75
16 Lee, Joosung 11 Montville 42-02.50
17 Kotowski, Riley 12 Princeton 42-01.75
18 Martinez, Andrew 12 Colts Neck 41-06.00
19 Colonno, Tyler 10 Brick Twp. HS 41-05.00
20 Bradford, Lamont 12 Timber Creek 41-02.75
21 Lopez, Angelo 12 W, Windso P. bor 41-01.50
22 Jorge, Jaylon 10 Morristown 40-07.00
23 Deleon, Nestali 11 Jackson Liberty 40-06.50
24 Panfini, Larry 11 Middletown South 38-07.00
25 Bornhoeft, Doug 12 Middletown North 38-05.00
26 Sarhan, Abdel Rahman 12 Mustangs 37-11.25
27 Brennan, Robert 11 Triton 37-09.75
28 Sherman, David 12 Jackson Liberty 37-07.25
29 Tahzib, Maxwell 11 Kennedy, Iselin 37-05.50
30 Zani, Jake 12 Middletown North 37-05.00
31 Strychowski, tom 10 Lacey 37-01.00
31 Laborde, Nashlin 12 Irvington 37-01.00
33 Wilk, Noah 12 Colts Neck 36-11.00
34 Spina, Shawn 10 Lacey 35-10.00
35 Reifenger, Sean 11 Princeton 35-02.50
36 Solomon, Alex 11 Ocean Twp. H 34-10.00
37 Hoy, Ed 12 Shawnee 34-05.25
38 Russo, Anthony 11 Middletown South 33-11.50
39 Jones, Anthony 12 Brick Twp. HS 33-05.25
40 Schryver, Tim 10 West Morris Mend 33-04.25
41 Daly, Connor 10 Ocean Twp. H 33-03.50
42 Scanlon, Christopher 12 Hamilton North 33-01.50
43 Suquilanda, Marcelo 12 Hightstown 33-00.00
44 Tisch, Tucker JR W, Windso P. bor 32-11.00
45 Binder, Luke 10 Sparta 32-08.00
46 Grady, Shane 12 Seneca 32-07.75
47 Van Noy, Alex 10 Clearview 31-01.00
48 Jiminez, Rey 11 Kennedy, Iselin 29-06.00
49 Greer, DeJah 10 Irvington 29-01.25
50 Smith, Ben 9 Shawnee 28-03.00
51 Bergman, Greg 10 West Morris Mend 27-05.00
52 Caicedo, Jesus 11 Hightstown 27-03.75
53 Leach, Nathan 12 Seneca 26-11.00
54 Ober, Kevin 11 Triton 26-07.75
55 Spence, LaVahr 9 Hamilton North 25-09.00
56 Moore, Eric 11 Clearview 25-00.50
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Kingsway 56 2) Timber Creek 54
3) West Morris Mendham 26 3) Morristown 26
5) Middletown North 16 6) Hamilton North 14
7) Winslow Township 11 7) Central Regional 11
9) Mount Olive 10 9) Allentown 10
11) Scotch Plains-Fanwood 6 11) Freehold Boro 6
13) Toms River South 5 14) Clearview 4
14) Mainland 4 14) Montville 4
17) Plainfield 2 17) Colts Neck 2
17) Jackson Liberty 2 17) Neptune 2
17) Millburn 2 22) CUMBERLAND 1
22) Ocean City 1 22) Hopewell Valley 1
22) Princeton 1 22) Kennedy, J. F. Iselin 1
22) Pascack Valley 1
RETURN TO RESULT MENU
GO TO MAIN MENU